Efektívny PLÁN

  OBJAV SVOJU VÁŠEŇ 

Hlavné je, vedieť, čo chceš...  

Keď zmeníš svoje dennodenné NÁVYKY... 

Získaš viac ČASU pre svoju VÁŠEŇ... 

nahraď staré NÁVYKY novými...

  1. 5. DEŇ  - NÁVYKY - ako vyzerá môj deň?...

Ako vyzerá môj deň?

Zastav sa a porozmýšľaj, čo by sa dalo zlepšiť v Tvojom živote? Aj Ty si určite už viackrát skúšal skončiť s fajčením, schudnúť, prestať jesť sladkosti, začať vstávať skôr, viac cvičiť, chodiť do prírody, meditovať či venovať viac času svojmu partnerovi alebo deťom. Zmenou NÁVYKOV vieš využívať svoj ČAS efektívnejšie,viac času môžeš venovať svojej VÁŠNI.

Niekedy už aj vieš, čo treba zmeniť, ale nevieš, ako sa do zmeny pustiť, alebo sa Ti nechce.  Odstránenie či zmena určitého návyku  nie je vôbec jednoduchá a množstvu ľudí spôsobuje stres, tak to radšej nechajú tak. Prestaneme kontrolovať svoje správanie vôľou a určité veci robíme automaticky. Na jednej strane takýto návyk šetrí našu energiu, ale na druhej strane nás to núti k stereotypom.  Problém nastáva vtedy, keď sú návyky v konflikte s našimi vedomými postojmi a dlhodobými cieľmi. Návyky takmer vždy víťazia nad vedomými zámermi.

Lenže, ako vymeniť staré návyky za nové? Najlepšie je zamerať sa na zmenu iba jedného zvyku. Takto mu môžeš venovať všetku svoju energiu. Ako to urobiť čo najlepšie?

Kľúčom k zmene NÁVYKOV je vedome sa zamerať na to, čo CHCEM ZMENIŤ a ísť do AKCIE.

A K Č N É   Ú L O H Y:

  1. Ako sa zbaviť tohto zlých NÁVYKOV?

jednoducho ich nahradiť novými... je to ťažké, ale postupne jeden za druhým zistíš, že získavaš kontrolu nad svojim časom, a si čím ďalej tým viac slobodnejší...   kontrolu nad svojím životom a šťastím.

2. Napíš si PLÁN  - Je dôležité, aby si vedela, čo presne chceš zmeniť a čím to chceš nahradiť. A tiež aby si priebežne vedel, v akom štádiu je proces osvojovania nového návyku.  Napíš si začiatočný a konečný dátum a čo presne spravíš. 30 dní je ideálna doba.  Hlavné je, dať to na papier a držať sa tohto plánu.

Úloha č. 1

Ako vyzerá Tvoj deň? - čo som dnes robila?

Napíš si prosím HARMONOGRAM Tvojho dňa od 6:00 do 22:00 hod. Rozpíš si po pol hodinke všetky činnosti, ktoré cez deň robíš.

Úloha č. 2

Čo chceš zmeniť vo svojom harmonograme dňa?

Napíš sem prosím ZOZNAM 5 vecí, ktoré chceš zmeniť v harmonograme svojho dňa.
Napr. skorej vstávať, športovať, večer čítať, venovať sa deťom, partnerovi...)

Úloha č. 3

Čím, akým NÁVYKOM začnem už dnes?:  

napíš sem prosím jeden NÁVYK, ktorý začneš vedome robiť a používať už dnes.
Začni prosím jedným návykom, a až po jeho zautomatizovaní si postupne pridávaj ďalší a ďalší...
To, aby sa náš návyk stal automatickou súčasťou nášho dňa trvá cca 21 dní až jeden mesiac :)

ZÁVER:      Napíš si PLÁN zmeny a drž sa tohto plánu :)

Tým, že prestaneš robiť zbytočné veci,  získaš kontrolu nad svojím ČASOM a životom a môžeš viac času venovať svojej VÁŠNI.

Vyčleň si každý deň presný ČAS, kedy sa budeš venovať svojej VÁŠNI! 

 

Vypracuj si uvedené úlohy do Pracovného listu a ešte si to dnes po sebe prečítaj, zavri oči, predstav si to a cez pocity precíť všetko ešte raz (Pracovný list nájdeš v prílohe mailu)